Ochotnicza Straż Pożarna w Obrze
czcionka: Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek
kontrast: A A
Obchody w Częstochowie
2014-06-17

Ok. 50 tys. osób uczestniczy na Jasnej Górze w 6. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków. Spotkanie takie, organizowane co 5 lat, jest wielkim świętem dla zawodowych i ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju. Przypada przed Dniem Strażaka - 4 maja obchodzone jest święto św. Floriana, patrona strażaków. Jego figura została wystawiona na jasnogórskim Szczycie.

W czasie pielgrzymki miał miejsce niezwykły koncert - 157 strażackich orkiestr dętych, grupujących 7 tys. osób, wystąpiło we wspólnym repertuarze, a niektóre utwory zostały wykonane z towarzyszeniem 22 zespołów wokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

„Postanowiliśmy wziąć udział, jak wszystkie orkiestry w Polsce – mówi Andrzej Kalinowski, kapelmistrz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Pułtusku - To spotkanie jest wielkim duchowym i muzycznym przeżyciem. Bardzo miło jest wraz z innymi orkiestrami wykonywać poszczególne utwory”.

Kapelmistrz Marian Chmielewski, który dyrygował połączonymi orkiestrami, tuż po koncercie mówił: „Brzmienie jest bardzo dobre, jestem zadowolony z orkiestr mimo, że to jest wszystko robione na żywo, bez żadnej próby. Tu jest 7 tys. grających, to trzeba ujarzmić”. „Przygotowania trwały dość długo, ale to tylko na etapie telefonicznym i papierkowym – tłumaczył Marian Chmielewski - Raz spotkaliśmy się z dyrygentami, przedstawiliśmy im, jak to będzie wyglądało, i rozjechali się do domów ćwiczyć. A dziś się spotkaliśmy”.

W pielgrzymce biorą udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, słuchacze Szkół Pożarniczych, żołnierze i pracownicy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pracownicy cywilni Ochrony Przeciwpożarowej. Pielgrzymka organizowana jest na Jasnej Górze co 5 lat.

Na jasnogórskie spotkanie przyjechali m.in.: władze Związku OSP RP na czele z prezesem Zarządu Głównego Waldemarem Pawlakiem, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej na czele z Komendantem Głównym PSP Wiesławem Leśniakiewiczem, setki pocztów sztandarowych wystawionych zarówno przez Zarząd Główny, zarządy oddziałów i komend wojewódzkich, jak i poszczególnych jednostek OSP z całego kraju. W uroczystości uczestniczył bp Petru Gherghel, biskup diecezji Jassy w Rumunii wraz z delegacją.

„Strażacy co 5 lat organizują strażacką pielgrzymkę do Matki Bożej Królowej Polski – mówi Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP - To są z jednej strony odnowienia ślubów, z drugiej podziękowanie za opiekę w tej trudnej i bardzo potrzebnej dla ludzi służbie. Tu spotykają się strażacy, którzy ratują od pożaru, są przy wypadkach, to są ludzie tej codziennej służby, którzy obok dbałości o bezpieczeństwo budują także naszą kulturę - np. wspaniałe orkiestry i młodzieżowe drużyny”.

„Przybyliśmy tu przed tron Czarnej Madonny aby przede wszystkim podziękować Jej za to co było i prosić o dalsze łaski” – podkreśla Zbigniew Sosnowski, podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową.

„Nam strażakom jest potrzebny pewien element odniesienia, bowiem codzienny trud strażacki wymaga jednak pewnego heroizmu, poświęcenia, oddania. Mamy bardzo trudne sytuacje, które przeżywamy – tragedie śmierci ludzi, z którymi mamy do czynienia, tragedie zniszczonych obszarów – stwierdza Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz – Stąd potrzebujemy czasami pewnego uduchowienia, pewnej refleksji, odniesień do przeszłości, ale i radosnego spojrzenia w przyszłość. I w takim duchu przybywamy na Jasną Górę, by oddać pokłon Pani Jasnogórskiej, prosić ją o matczyną opiekę nad wszystkimi strażakami, którzy ramię w ramię działają i pomagają ludziom, kiedy trzeba nieść pomoc i ratunek”.

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Leszczyński mówi: „To święto strażaków na Jasnej Górze jest dla mnie wielkim wzruszeniem, wielkim przeżyciem, czymś, co mam nadzieję, odbije się na długie lata. Problemy są wszędzie, w każdej służbie, w każdym zawodzie, w każdej rodzinie, każdy ma tą siłę, żeby jednak się przeciwstawiać problemom, żeby sobie z nimi radzić, i taką siłę mają strażacy, mają ją w codziennej służbie, a pielgrzymka pozwoli nabrać tych sił na kolejne pięć lat. Jasna Góra jest ostoją polskości, ostoją tego, czym jest dla nas historia, czym jest dla nas tradycja, czym jest wiara”.

„Straż pożarna jest jedną z najstarszych organizacji społecznych, organizacji przede wszystkim umundurowanych, i jest to jedna z nielicznych, a na pewno główna i najważniejsza organizacja, której podstawowym celem jest niesienie pomocy innym” – podkreśla st. bryg. Tomasz Leszczyński.

„Jestem pierwszy raz na tego typu pielgrzymce ogólnokrajowej. Jest ona na pewno dużym przeżyciem dla strażaków. Z naszego województwa strażacy już od piątku wyjeżdżali tutaj na pielgrzymkę. Przyjeżdżają całymi rodzinami” – informuje Piotr Tomaszewski, Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Woj. Kujawsko-Pomorskiego.

„Dla nas to jest wielkie święto – mówi o pielgrzymce Zbigniew Meres, senator RP, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Śląskiego - To niezwykle ważna tradycja, niezwykle integrujące przedsięwzięcie”.

„Strażacy często ocierają się o śmierć, o ludzkie cierpienie i potrzebują pokrzepienia duchowego, tej energii duchowej, a to najlepiej może Pan Bóg dać” – zaznacza kapelan strażaków woj. śląskiego ks. mł. bryg. Henryk Kuczob.

Tegoroczna pielgrzymka ma jeszcze jeden szczególny wymiar - jest czasem refleksji i modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

*

Mszy św. na Szczycie, rozpoczętej o godz. 12.00, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i delegat KEP ds. duszpasterstwa strażaków.

„To już szósta wasza pielgrzymka na Jasną Górę. Przybyliście, by oddać pokłon Królowej Polski w całej chwale, tak, jak was na to stać, ze swymi sztandarami, orkiestrami, mundurami, kompaniami honorowymi, w całym rynsztunku, jak do meldunku” - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź.

W dalszej części rozważania kaznodzieja przybliżył postać patrona strażaków św. Floriana, a następnie powiedział: „Patron skuteczny, patron, któremu ufają wszyscy strażacy i zawierzają swoją służbę, a często nawet życie (...) Patron tych, którzy wiernie strzegą przykazania miłości, niosą pomoc bliźniemu oraz przed zagrożeniem klęskami żywiołowymi. Strażacy niosą miłość i szczególną czcią otaczają św. Floriana ci, co pracują w trudnych zawodach, a oprócz strażaków, także kominiarze i hutnicy”.

Wszystkich zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Roman Majewski, przeor klasztoru. „Dziękujemy wam bracia strażacy za waszą tu obecność, za świadectwo, które wspólnie teraz składacie, za wasze przywiązanie do wiary i tradycji ojców naszych w imię najwyższych wartości ‘Bóg – Honor – Ojczyzna’, za każde uratowane życie, za każde uratowane mienie, za waszą służbę, bez której nie wyobrażamy sobie życia wiosek i miast, parafii i gmin” – zwrócił się do pielgrzymów o. Roman Majewski.

Po homilii nastąpiło ślubowanie, któremu przewodniczył ks. prał. mł. bryg. Krzysztof Jackowski, krajowy kapelan strażaków. Pozdrowienia od duszpasterstwa polowego przekazał przedstawiciel Ordynariatu Wojska Polskiego ks. prał. kmdr por. dr Henryk Sofiński.

Podziękowania złożyli kolejno: Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP; Zbigniew Sosnowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP.

Po Mszy św., w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej nastąpiła uroczystość poświęcenia i zawieszenia na jednej ze ścian Ryngrafu Pożarnictwa Polskiego, przedstawiającego na tle odlanej w metalu mapie Polski, sylwetkę klasztoru, Matkę Boską Częstochowską z Dzieciątkiem i strażacki kask otoczonym liśćmi wawrzynu. Na dole odlewu umieszczono napis „VI Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę 24-04-2010 r.”


więcej na: www.jasnagora.comGALERIA: Obchody w Częstochowie<- powrót
 liczba odwiedzin: 2149033      online: 1